section-ae98571
Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT)

Üretim sektöründe kullanılan cihazlar, makineler ve sensörler arasındaki iletişimi ve veri paylaşımını sağlayan bir kavramdır. Böylece üretim süreçlerinin daha akıllı, verimli ve bağlantılı hale getirilmesini amaçlanır. 

Endüstriyel IoT, üretim tesislerindeki ekipmanların ve sistemlerin internete bağlanarak veri alışverişinde bulunmasıyla çalışır. Bu tesislerdeki sensörler, cihazlar ve makineler, gerçek zamanlı verileri toplayarak işlemciye veya bulut tabanlı bir platforma iletebilir. Bu veriler, analiz edilerek bilgiye dönüştürülür ve üretim süreçlerinin izlenmesi, analizi ve iyileştirilmesi için kullanılır. 

https://endcozum.com/wp-content/uploads/2023/06/architect-working-with-virtual-3d-projection-scaled-600x400.jpg
section-4663b61
Temel Bileşenler
Sensörler

Üretim tesislerindeki ekipmanlara ve makinelerdeki sensörler, çeşitli parametreleri ölçmek ve verileri (sıcaklık, basınç, nem, titreşim vb.) toplamak için kullanılır, veriler sensörler aracılığıyla toplanır. 

Bağlantı

Sensörler ve diğer cihazlar, kablosuz veya kablolu ağlar aracılığıyla birbirleriyle ve internetle iletişim kurar. Bu sayede, veriler anlık olarak paylaşılır ve işlenir. 

Merkezi Kontrol Veya Bulut Bilişimi

Endüstriyel IoTmerkezi kontrol gerektirir ve genellikle bulut tabanlı bir platforma dayanır. Veriler, merkeze veya buluta gönderilir ve orada depolanır. Bu platformlar, verilerin analizi, işlenmesi ve raporlanması için kullanılır. 

Analitik Ve Veri Yönetimi

Endüstriyel IoT, toplanan verilerin analiz edilmesi ve işlenmesi için analitik araçlar kullanır. Bu veriler, üretim süreçlerinin performansını değerlendirmek, hataları tespit etmek, verimliliği artırmak ve süreçleri iyileştirmek için kullanılır. 

section-8b605c4
Bakım ve Arıza Önleme

Endüstriyel IoT, ekipmanların durumunu izleyerek arıza öncesi belirtileri tespit edebilir. Bu sayede, planlı bakım yapılabilir ve beklenmedik üretim kesintileri önlenir.

Kalite Kontrolü

Gerçek zamanlı veri izleme, üretim süreçlerinin kalitesini kontrol etmek ve hataları tespit etmek için kullanılabilir. Bu sayede, kalite standartlarına uygunluk sağlanabilir.

Stok Yönetimi

Otomasyon, işgücü maliyetlerini azaltır ve süreçlerdeki israfı en aza indirir. Ayrıca, makine revizyonları ile daha verimli ve enerji tasarruflu ekipmanlar kullanılarak enerji maliyetleri düşürülebilir.

Esneklik ve Uyarlanabilirlik

Endüstriyel IoT, üretim süreçlerini daha esnek ve uyarlanabilir hale getirir. Üretim hattı değişikliklerine hızlıca uyum sağlanabilir ve farklı ürünlerin üretimi desteklenebilir.

İletişim

  • Adres:
    BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ D BLOK TEKNOPARK NO: 177 /4 İÇ KAPI NO:, D:103, 16130 Yıldırım/Bursa

İletişim

  • Telefon:
    +90 224 240 0174

  • Mail:
    info@endcozum.com

Sosyal Medya